Википедија на фински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Википедија на фински јазик
Wikipedia-logo-v2-fi.png
URL http://fi.wikipedia.org/
Комерцијално? не
Тип мрежен енциклопедиски проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици фински јазик
Сопственик Фондација Викимедија

Википедија на фински јазик е издание на Википедија, дел од Фондација Викимедија, која објавува статии на фински јазик. До октомври 2010 година, оваа Википедија имала повеќе од 250.000 статии што ја прави 15 Википедија по бројот на статии.[1] Википедија на фински јазик била основана во 2002 година, но не била во развој сè до 2003 кога започнал брзиот развој.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]