Википедија на казашки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казашка Википедија
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно наказашки
СопственикФондација Викимедија
Адресаkk.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Казашката Википедија (казашки: Қазақша Уикипедия) е издание на Википедија на казашки јазик, дел од фондацијата Викимедија. Ова издание има над 11.000 регистрирани корисници и над 82.000 статии заклучно со 17 октомври 2011 година.

Историја[уреди | уреди извор]

  • 3 јуни 2002 — прва статија;
  • 15 јуни 2011 - 25.000 статии;
  • 9 јули 2011 - 50.000 статии;
  • 23 август 2011 - 75.000 статии;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]