Википедија на азербејџански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Азербејџанска Википедија
Wikipedia-logo-v2-az.png
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно наазербејџански
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоaz.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Азербејџанската Википедија е издание на Википедија на азербејџански јазик, дел од фондацијата Викимедија. Ова издание има над 33.000 регистрирани корисници и над 119.443 статии заклучно со 6 јуни 2017 година, додека до 2015 година имало 128 избрани статии.

Историја[уреди | уреди извор]

  • март 2004 — прва статија;
  • 29 јули 2011 - 75.000 статии;
  • 29 октомври 2015 - 100.000 статии;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]