Википедија на индонезиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на индонезиски јазик
Wikipedia-logo-id.png
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно наиндонезиски
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://id.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Индонезиската Википедија (индонезиски: Wikipedia bahasa Indonesia) е верзија на Википедија која што е достапна на индонезиски јазик, и е слободна енциклопедија, која денес брои преку 113,000 статии[1] и г зазема 25-то место на списокот на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]