Википедија на индонезиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на индонезиски јазик
Wikipedia-logo-id.png
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно наиндонезиски
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоhttp://id.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Индонезиската Википедија (индонезиски: Wikipedia bahasa Indonesia) е верзија на Википедија која што е достапна на индонезиски јазик, и е слободна енциклопедија, која денес брои преку 113,000 статии[1] и г завзема 25-то место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]