Википедија на корејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на корејски јазик
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно накорејски
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ko.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Корејската Википедија (корејски: 한국어 위키백과) е верзија на Википедија која е достапна на корејски јазик, и е слободна енциклопедија, која брои преку 228.000 статии[1] и го зазема 21-то место на списокот на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]