Википедија на корејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на корејски јазик
Wikipedia-logo-v2-ko.png
Адреса http://ko.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици корејски
Сопственик Викимедија Фондација

Корејската Википедија (корејски: 한국어 위키백과) е верзија на Википедија која е достапна на корејски јазик, и е слободна енциклопедија, која брои преку 228.000 статии[1] и го завзема 21-то место на листата на Википедии според бројот на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]