Википедија на јидиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на јидиш
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно најидиш
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://yi.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на јидиш е издание на Википедија на јидиш[1], која започнала со работа на 3 март 2004,[2] Според податоци од 17 април 2024 година, има 14.486 статии и 31.591 регистрирани корисници[3].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Soldat-Jaffe, T. (2017). Yiddish Wikipedia: History Revisited. In A. Rosowsky (Ed.), Faith and Language Practices in Digital Spaces (pp. 113-132). Bristol, Blue Ridge Summit: Multilingual Matters.
  2. „Yiddish Wikipedia now active“. wikipedia.international mailinglist. March 16, 2004. Архивирано од изворникот на September 3, 2014. Посетено на September 1, 2014.
  3. yi:Speciale:Statistics

Надворешни врски[уреди | уреди извор]