Википедија на самогитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самогитска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно насамогитски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://bat-smg.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Самогитска Википедија е издание на Википедија на самогитски јазик, дел од Фондација Викимедија, која започнала со работа во 2006 година.[1][2]Според податоци од 23 февруари 2024 година, има 16.307 статии и 18.838 регистрирани корисници[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Arnas Udovičius“. Архивирано од изворникот на 2016-08-27. Посетено на 2016-06-24.
  2. «Respublika», 2007 m. sausė 9 d. Karto I.Smetuonėnės kuomentars diel žemaitiu kalbuos. PDF
  3. „List of Wikipedias“. Посетено на 19 April 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]