Википедија на кечуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на кечуански јазик
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно накечуански јазик
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://qu.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедијата на кечуански јазик — издание на Википедија кое објавува на кечуански јазик. Оваа Википедија е дел од Фондацијата Викимедија. Кечуанската Википедија е основана на 21 февруари 2007 година. До 1 декември 2009 година, оваа Википедија имала 10.948 статии и е на 88 место според бројот на статии[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wikimedia News, Progress in 2006. Wikimedia (2007-01-11). Посетено на 2007-07-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]