Википедија на африканс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на африкаанс
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наафриканс
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://af.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на африканс е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на африканс. Оваа Википедија била основана на 16 ноември 2001 година и била 11 Википедија која била создадена.[1] До 29 август 2010 година, оваа Википедија имала 16.000 статии[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Wikipedia:2001", English-language Wikipedia (December 16, 2006)
  2. Afrikaans Wikipedia statistics page

Надворешни врски[уреди | уреди извор]