Прејди на содржината

Википедија на француски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Француска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно нафранцуски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://fr.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Француската Википедија е издание на Википедија на германски јазик, дел од фондацијата Викимедија, која започнала со работа на 23 март 2001 година[1]Според податоци од 23 јули 2024 година, има 2.037.081 статии и 3.197.621 регистрирани корисници[2].


  1. „Wikipédia en français dépasse le million d'articles“. ZDNet France. 23 September 2010.
  2. Статистика

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]