Википедија на хрватски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на хрватски јазик
Wikipedia-logo-v2-hr.svg
Адреса Мрежен енциклопедиски проект
Достапно на хрватски јазик
Сопственик Фондација Викимедија
Мрежно место http://hr.wikipedia.org/
Комерцијално не
Регистрација опционално
Пуштено 16 февруари 2003

Википедија на хрватски јазик (хрватски: Wikipedija na hrvatskom jeziku) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на хрватски јазик. Оваа Википедија била основана на 16 февруари 2003.[1] Хрватската Википедија, до октомври 2010, имала 88.000 статии и е 36 Википедија по број на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]