Прејди на содржината

Википедија на хрватски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на хрватски јазик
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно нахрватски јазик
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://hr.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на хрватски јазик (хрватски: Wikipedija na hrvatskom jeziku) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на хрватски јазик. Оваа Википедија била основана на 16 февруари 2003.[1] Хрватската Википедија, до октомври 2010, имала 88.000 статии и е 36 Википедија по број на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Glavna stranica“. Wikipedia (хрватски). Wikimedia Foundation. Посетено на 2010-10-15.
  2. „List of Wikipedias“. Wikimedia Meta-Wiki. Wikimedia Foundation. Посетено на 2010-10-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]