Википедија на полски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наполски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://pl.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Полската Википедија е издание на Википедија на полски јазик, дел од фондацијата Викимедија, која започнала со работа на 26 септември 2001 година со повеќе од 1.298.000 статии[1] и 906.450 регистрирани корисници[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]