Википедија на туркменски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туркменска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно натуркменски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://tk.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Туркменска Википедија е издание на Википедија на туркменски јазик, дел од Фондација Викимедија, која започнала со работа во 2004 година. Според податоци од 2 март 2024 година, има 5.488 статии и 16.434 регистрирани корисници[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[1]]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]