Википедија на руски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наруски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://ru.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Руска Википедија е издание на Википедија на руски јазик, дел од Фондација Викимедија, која започнала со работа на 11 мај 2001 година[1].

Според податоци од 21 февруари 2024 година, има 1.494.068 статии и 2.359.736 регистрирани корисници[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richey, Jason (May 11, 2001). „[Wikipedia-l] new language wikis“. Архивирано од изворникот 6 January 2016. Посетено на 29 February 2016.
  2. ru:Special:Statistics

Надворешни врски[уреди | уреди извор]