Прејди на содржината

Википедија на есперанто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есперанто Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наесперанто
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://eo.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително
Еден од состаноците на Википедија на Светскиот есперанто конгрес, Ротердам 2008 година

Есперанто Википедија е издание на Википедија на вештачкиот јазик есперанто, дел од Фондација Викимедија, која започнала со работа на 11 мај 2001 година[1][2][3]. Според податоци од јуни 2024, има околу 349,000 статии[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „[Wikipedia-l] new language wikis“. 11 May 2001.
  2. Multilingual Monthly Statistics (2001) in the English Wikipedia
  3. „[Wikipedia-l] new language wikis“. 11 May 2001. Посетено на 29 August 2015.
  4. „List of Wikipedias“. Посетено на 29 August 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]