Википедија на англиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на англиски јазик
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наанглиски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://en.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на англиски јазик ― издание на Википедија на англиски јазик, дел од фондацијата Викимедија. Википедија на англиски јазик е најчитаната верзија на Википедија[1][2] со 48% од кумулативниот сообраќај на Википедија, со преостанатиот процент поделен меѓу другите јазици[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sato, Yumiko (2021-03-19). „Non-English Editions of Wikipedia Have a Misinformation Problem“. Slate (англиски). Архивирано од изворникот 2023-08-25. Посетено на 2023-10-17.
  2. Anderson, Monica; Hitlin, Paul; Atkinson, Michelle (14 January 2016). „Wikipedia at 15: Millions of readers in scores of languages“. Pew Research Center. Архивирано од изворникот 11 August 2023. Посетено на 17 October 2023.
  3. (PNG) Wikipedia page views by language over time. February 8, 2021. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikipedia_page_views_by_language_over_time.png. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]