Википедија на украински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Украинска Википедија
Wikipedia-logo-v2-uk.png
URL http://uk.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици украински
Сопственик Викимедија Фондација

Украинската Википедија е издание на Википедија на украински јазик, дел од фондацијата Викимедија. Ова издание има над 111.000 регистрирани корисници и над 314.000 статии заклучно со 23 септември 2011 година, додека до 16 септември имало 430 добри статии, 173 избрани статии и 51 избран список.

историја[уреди | уреди извор]

  • 30 jануари 2004 — прва статија (Атом);
  • 16 декември 2004 — 10.000 статии;
  • 16 jануари 2007 — 50.000 статии;
  • 28 март 2008 - 100.000 статии;
  • 30 мај 2009 - 150.000 статии;
  • 7 април 2010 - 200.000 статии;
  • 20 декември 2010 - 250.000 статии;
  • 7 јули 2011 - 300.000 статии;
  • декември 2011 - 350 000 статии;
  • 11 мај 2014 - 499.593 статии.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]