Википедија на холандски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно нахоландски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://nl.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително
Развој на холандската Википедија

Холандската Википедија е издание на Википедија на холандски јазик, дел од фондацијата Викимедија, која започнала со работа на 19 јуни 2001 година.

Според податоци од 28 мај 2024 година, има 1.940.754 статии и 939.383 регистрирани корисници[1]

Развој[уреди | уреди извор]

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Статистика на Википедија на холандски јазик
  2. 500.000e artikel (на холандски јазик). посетено 7 декември 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]