Википедија на холандски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандска Википедија
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно нахоландски
СедиштеМајами, Флорида
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоhttp://nl.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално
Развој на холандската Википедија

Холандската Википедија е издание на Википедија на холандски јазик, дел од фондацијата Викимедија.

Развој[уреди | уреди извор]

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]