Википедија на италијански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Итлијанска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наиталијански
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://it.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Италијанската Википедија е издание на Википедија на италијански јазик, дел од фондацијата Викимедија, која започнала со работа на 11 мај 2001 година[1]Според податоци од 26 февруари 2024, има 1.458.471 статии и 1.707.800 регистрирани корисници[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. New language wikis, Wikipedia-l mailing list.
  2. it:Speciale:Statistics

Надворешни врски[уреди | уреди извор]