Википедија на виетнамски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Виетнамска Википедија
Wikipedia-logo-v2-vi.svg
URL vi.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици виетнамски
Сопственик Викимедија Фондација

Виетнамската Википедија е издание на Википедија на виетнамски јазик, дел од фондацијата Викимедија. Ова издание има над 243.000 регистрирани корисници и над 215.000 статии заклучно со 24 септември 2011 година, додека до 24 септември имало 193 избрани статии.

Историја[уреди | уреди извор]

  • 16 ноември 2002 — прва статија (ISOC);
  • август 2008 — 50.000 статии;
  • септември 2009 - 100.000 статии;
  • мај 2011 - 200.000 статии;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]