Википедија на шлески јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлеска Википедија
Вид место
семрежен енциклопедиски проект
Достапно нашлески
СедиштеМајами, Флорида, САД
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://szl.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Шлеска Википедија е издание на Википедија на шлески јазик, дел од Фондацијата Викимедија, која започнала со работа во 2006 година.[1]Според податоци од 21 февруари 2024 година, има 7.482 статии и 14.997 регистрирани корисници[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]