Википедија на хинди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на хинди
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно нахинди
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://hi.wikipedia.org
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на хинди (хинди: हिन्दी विकिपीडिया) е верзија на Википедија, којашто е достапна на хиндиски јазик и е слободна енциклопедија, која денес брои повеќе од 100.000 статии.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]