Википедија на хинди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на хинди
Wikipedia-logo-hi.png
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно нахинди
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоhttp://hi.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Википедија на хинди (хинди: हिन्दी विकिपीडिया) е верзија на Википедија, којашто е достапна на хиндиски јазик и е слободна енциклопедија, која денес брои повеќе од 100.000 статии.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]