Википедија на естонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Естонска Википедија
Wikipedia-logo-v2-et.svg
URL et.wikipedia.org
Комерцијално? не
Тип Енциклопедиски интернет проект
Регистрација опционално
Расположиви јазици естонски
Сопственик Викимедија Фондација

Естонската Википедија е издание на Википедија на естонски јазик, дел од фондацијата Викимедија. Ова издание има над 40.000 регистрирани корисници и над 88.000 статии заклучно со 28 септември 2011 година, додека до 28 септември имало 97 добри статии и 2 избрани статии.

Историја[уреди | уреди извор]

  • 24 јули 2002 — потекнува;
  • 15 мај 2005 — 10.000
  • 30 октомври 2006 — 25.000 статии;
  • 04 јуни 2008 - 50.000 статии;
  • 18 мај 2010 - 75.000 статии;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]