Википедија на албански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на албански јазик
Wikipedia-logo-sq.png
Адресамрежен енциклопедиски проект
Достапно наалбански јазик
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Мрежно местоhttp://sq.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Википедија на албански јазик (Wikipedia shqip) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на албански јазик. Оваа Википедија била основана на 12 октомври 2003 година. До 22 април 2008 година имала над 20.000 статии[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]