Википедија на албански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Википедија на албански јазик
Wikipedia-logo-sq.png
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно наалбански јазик
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://sq.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на албански јазик (Wikipedia shqip) е издание на Википедија, дел од Фондацијата Викимедија, која објавува статии на албански јазик. Оваа Википедија била основана на 12 октомври 2003 година. До 22 април 2008 година имала над 20.000 статии[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Википедија на албански јазик“. Википедија (албански). Фондација Викимедија. 2006-05-19. Посетено на 2006-06-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]