Википедија на волапик јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волапик Википедија
Wikipedia-logo-v2-vo.svg
АдресаЕнциклопедиски интернет проект
Достапно наволапик
СопственикВикимедија Фондација
Мрежно местоhttp://vo.wikipedia.org
Комерцијалноне
Регистрацијаопционално

Википедија на волапик е издание на Википедија на јазикот волапик, дел од фондацијата Викимедија. Ова издание има над 12.000 регистрирани корисници и над 110.000 статии и го завзема 35-место на листатана Википедии според бројот на статии заклучно со 26 септември 2011 година. Ова издание е почнато во 27 jануари 2004.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Список на Википедии