Википедија на унгарски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија на унгарски јазик
Wikipedia-logo-hu.png
Вид место
Енциклопедиски интернет проект
Достапно наунгарски
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://hu.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Википедија на унгарски јазик (унгарски: Magyar Wikipédia) е верзија на Википедија на унгарски јазик, слободна енциклопедија, која денес, 17 октомври 2021, има преку 436.124 статии[1] и го зазема 26 место на списокот на Википедии според број на статии.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]