Википедија на шведски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шведска Википедија
Вид место
семрежна енциклопедија
Достапно нашведски
СедиштеМајами
СопственикФондација Викимедија
Адресаhttp://sv.wikipedia.org/
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително

Шведска Википедија е издание на Википедија на шведски јазик, дел од Фондација Викимедија, која започнала со работа на 11 мај 2001 година[1]Според податоци од 24 февруари 2024 година, има 3.771.368 статии и 628.569 регистрирани корисници[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wikipedia: History of HomePage“. Архивирано од изворникот на 8 June 2001. Посетено на 8 March 2016.
  2. Статистика на Википедија на шведски јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]