Прејди на содржината

Хинди

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хиндиски јазик)
Хинди
हिन्दी, हिंदी
Застапен воИндија, Пакистан (урду и марварски јазик), Фиџи, Маврициус (урду), Непал, Суринам, Тринидад и Тобаго
ГоворнициМајчин јазик: ~ 240–550 милиони (2008)
Втор јазик: 120–225 милиони (1999)  
Јазично семејство
Писмодеванагари, урду, каичи, латиница
Статус
Службен воИндија: (стандарден хинди, урду)
Пакистан: (урду)
Фиџи: (фиџиски хинди)
Регулативен органЦентрален хинди директорат (во Индија), Национален јазичен авторитет (во Пакистан), Национален совет за промоција на урду јазикот
Јазични кодови
ISO 639-1hi
ISO 639-2hin
ISO 639-3hin
Распределба на говорители на Л1 јазик на хинди семејството на јазици (како што е дефинирано од Владата на Индија; вклучува Раџастани, Западен Пахари, Источно хинди, меѓу другите) во Индија. Хинди (деванагари: हिन्दी или हिंदी, IAST: Hindī, МФА: [hɪnd̪iː]) е име дадено на индоариски јазик или континуитет на дијалекти зборувани во северна и централна Индија.

Луѓето што се етнички Хиндуси се околу 40% од вкупното население во Индија. Како што е опишано во уставот, хинди е службен јазик во Индија, меѓу другите останати 21 јазик. Официјалниот хинди е карактеризиран како модерен стандарден хинди и е користен за администрацијата во Индија заедно со англискиот јазик. Стандарден хинди е санскритски добиен од кари боли дијалектот. Урду се разликува по тоа што е со персиски одлики. Историски, овие два се познати како Хиндустани.

Поврзано[уреди | уреди извор]