Есперанто

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Есперанто јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Есперанто
Esperanto
[[File:
Знаме на есперанто
|border|200px]]
Создаден од Л. Л. Заменхоф
Прилики и употреба Меѓународен јазик
Говорници (Како мајчин јазик: 200 до 2000 (1996 г.);[1]
Луѓе што го зборуваат течно: проценка на околу 100 000 to 2 милиони во 1887 г.)
Причина
Статус
Регулативен орган Akademio de Esperanto
Јазични кодови
ISO 639-1 eo
ISO 639-2 epo
ISO 639-3 epo

Есперанто е најмногу зборуваниот вештачки јазик. Името потекнува од псевдонимот Doktoro Esperanto, со кој Л.Л. Заменхоф ја објавил првата негова книга на Есперанто наречена Unua Libro или Првата Книга во 1887 година. Зборот есперанто значи тој што се надева. Целта на Заменхоф била да создаде лесен и флексибилен јазик што би служел како универзален втор јазик за подобро разбирање и владеење на мирот.

Наводи[уреди | уреди извор]