Ана Каренина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Каренина
AnnaKareninaTitle.jpg
Корица од првото издание на Ана Каренина (Москва, 1878)
АвторЛав Толстој
Наслов на
оригиналот
Анна Каренина
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанрреалистична новела
Издавачруски весник
Издадена
1875–1877; посебно издание 1878
Медиумпечатена (serial)
Страници864
ISBN978-1-84749-059-9
OCLC220005468

Ана Каренина (руски: Анна Каренина) — роман на рускиот писател Лав Толстој од 1878 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон романот[уреди | уреди извор]

Преработки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]