Ана Каренина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Каренина  
AnnaKareninaTitle.jpg
Корица од првото издание на Ана Каренина (Москва, 1878)
Автор Лав Толстој
Наслов на
оригиналот
Анна Каренина
Земја Русија
Јазик руски
Жанр(ови) реалистична новела
Издавач руски весник
Издадена 1875–1877; посебно издание 1878
Медиум печатена (serial)
Страници 864
OCLC 220005468

Ана Каренина (руски: Анна Каренина) — роман на рускиот писател Лав Толстој од 1878 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон романот[уреди | уреди извор]

Преработки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]