Кери Грант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кери Грант
North by Northwest movie trailer screenshot (20).jpg
Кери Грант во Север-северозапад
Роден(а) Арчибалд Алек Лич
18 јануари 1904
Англија Бристол, Англија
Починал(а) 29 ноември 1986 (возраст 82)
САД Девенпорт, САД (мозочен излив)
Активност 19321966
Партнер(ка/ки/и) Вирџинија Черил (1934-1935)
Барбара Хатон (1942-1945)
Бетси Дрејк (1949-1962)
Дајен Кенон (1965-1968)
Барбара Харис (1981-1986)


Арчибалд Алек Лич (18 јануари 190429 ноември 1986), подобро познат по своето филмско име Кери Грант, е англиски филмски актер. Ќе остане забележан по својот карактеристичен средно-атлатски акцент како најкарактеристичен пример на главниот филмски џентлмен - згоден, харизматичен, шеговит и шармантен. Прогласен е за втора најголема филмска ѕвезда на сите времиња (зад Хемфри Богарт) од Американскиот Филмски Институт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]