Марлен Дитрих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марлен Дитрих
220px
Дитрих на Единбуршкиот фестивал, 1964.
Роден(а) Марија Магдалена Дитрих
27 декември 1901
Flag of the German Empire.svg Берлин, Германска Империја
Починал(а) 6 мај 1992
Франција Париз, Франција
Активност 1919-1984
Партнер(ка/ки/и) Рудолф Зибер (1924-1976)

Марлен Дитрих (Marlene Dietrich; Берлин, 27 декември 1901 - Париз, 6 мај 1992) е германско - американска актерка, пејачка, и забавувачка. Родена е како Марија Магдалена Дитрих, а од 1912 се прекрстува во Марлен, име што го добила со спојување на првите две имиња. Се смета за прва германска актерка која успева во Холивуд. Била муза на режисерот Јозеф фон Штернберг.

За време на нејзината долготрајна кариера, Дитрих постојано се преобмислува себеси: започнува како пејачка во кабаре, хористка и филмска актерка во Берлин во текот 1920тите години за во наредната деценја да биде вистинска холивудска ѕвезда; потоа станува забавувачка на фронтовската линија за време на Втората светска војна и меѓународен сценски изведувач, за на крајот, конечно, да се претвори во култна икона на 20-тиот век. Американскиот Филмски Институт ја прогласува Дитрих за деветта најголема женска филмска ѕвезда на сите времиња.

Во 2002 година, постхумно, станува почесен граѓанин на Берлин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

.