Прејди на содржината

Јозеф фон Штернберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јозеф фон Стернберг (лево) во Јапонија, 1936 година

Јозеф фон Стернберг, всушност Јонас Штернберг (* 29. Мај 1894 година во Виена, Австроунгарија ; † 22. Декември 1969 година во Лос Анџелес ), бил американски режисер со Австриско потекло. Тој стана познат главно преку неговите седум филмови со Марлен Дајтрих, вклучувајќи ги Синиот ангел и Мароко .

Живот[уреди | уреди извор]

Почеток на кариерата[уреди | уреди извор]

Штернберг беше син на австриско-еврејскиот стопанственик Мојсеј Стернберг и неговата сопруга Серафин. Поради деловните активности на таткото, семејството живеело од 1901 година или во Виена и Њујорк . Семејството се преселило во Соединетите американски држави во 1908 година.[1] По првиот работен во филмска работилница под псевдонимот Јозеф фон Штернберг, тој се пресели во Холивуд во 1923 година, каде што за првпат работел како помошник-режисер на филмот Божје право. Во 1924 година, преку посредникот на Чарлс Чаплин и Мери Пикфорд, тој се запознал со германскиот писател и сценарист Карл Густав Фолмолер, кој го поканил во Венеција и Берлин во 1925 година и го запознал со глумецот Емил Јанингс . Со глумецот Georgeорџ К. Артур во 1925 година тој застрелал само 50.000 УСД „Ловец на спасување“, кој бил одведен на голем багер со пареа во мочуриштата во близина на заливот Сан Педро. Филмот го привлече вниманието на некои критичари кои ја пофалија иновативната употреба на Штернберг на светлината и сенката во драматургијата на една сцена. Иако последователно ги сруши плановите за снимање филм со Мери Пикфорд, но на крајот доби од Штернберг договор со МГМ . Сепак, соработката со менаџерите во студиото и theвездите не беше лесна. На пример, за време на снимањето на „ The Masked Bride“, автократски злогласниот Штернберг со недели се бореше насилно со водечката глумица Меи Мареј . Конечно, договорот беше распуштен со меѓусебна согласност. Кратко време подоцна тој ја доби понудата, за Една Пурјанце, поранешна глумица на Чаплин, да го снима филмот жената од морето (исто така: Море галеб) . Сепак, Чаплин реши да не го дистрибуира готовиот филм затоа што тој сметаше дека е премногу интелектуален за масовен вкус. Во 1930-тите години Чаплин ја уништи негативата со цел да ги реши трошоците за данокот на ротација. Малкумина луѓе кои ја видоа лентата тврдеа дека тоа е едно од најубавите и визуелно зачудувачки дела во американското кино.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1925: Ловци на спасот (Ловците спасение)
 • 1925 година: Танчарот Молин-Руж (Маскираната невеста) покажува некои сцени, без кредит
 • 1926 година: ofена на морето
 • 1926: Исклучителен грешник го замени Фил Розен
 • 1927 година: Тоа е нешто (Тоа) некои сцени, без кредит
 • 1927: Децата на развод (децата на разведени) некои сцени без кредит
 • 1927 година под-светот (World под)
 • 1928 година: Неговата последна команда (Последната заповед)
 • 1928 година: Кралот на Сохо (Улица на гревот) некои сцени, без кредит
 • 1928 година: полиција (Драгнет)
 • 1928: На доковите на Њујорк (На доковите на Њујорк)
 • 1929 година: Една ноќ во Пратер (Случајот на Лена Смит)
 • 1929: Го нарекоа гром (гром)
 • 1930 година: Синиот ангел
 • 1930 година: Мароко (Мароко)
 • 1931 обесчестена (обесчестена)
 • 1931: Еден американски трагедијата (Еден американски трагедијата)
 • 1932 година: Шангај експрес (Шангај експрес)
 • 1932 година: Русокоса Венера
 • 1934 година: Скарлетската царица ( царицата на Скарлет)
 • 1935 година: Модната страна на Холивудскиот документарен филм
 • 1935: Theаволот е жена (Devаволот е жена)
 • 1935: Злосторство и казна (Злосторство и казна)
 • 1936: Излегува кралот
 • 1937 година: Јас, Клаудиј недовршен
 • 1938: Големата валцер (Големата валцер) некои сцени без кредит
 • 1939 година: наредникот Маден
 • 1940 година: Ја земам оваа жена некои сцени, без кредит
 • 1941: Населување во Шангај (гест на Шангај)
 • 1944: The Town Документарен
 • 1946: Двобој во Сонцето (двобој во сонцето) некои сцени без кредит
 • 1952: Макао
 • 1953: Легендата на Анатахан (Сагата на Анатахан)
 • 1957: Авион- борбен авион (Авион пилот)

Литература[уреди | уреди извор]

 • Јозеф фон Штернберг - Презентација . Алис Гете и Хелмут В. Банц во соработка со Ото Келнер. Манхајм: Здружение на германски филмски клубови eV 1966 година
 • Јас - Јозеф фон Стернберг. Спомени (Забава во кинески алишта) . Фридрих, Велберт кај Хановер 1967 година
 • Фрида Grafe: Како и да е филм на Стернберг - Повеќе од автобиографија. Прво објавено во: Die Zeit vom 1. Dezember 1967. In: Off the Off - До кино во шеесеттите години (= Избрани списи во поединечни тома, 4 том). Бринкман и Бозе, Берлин 2003 година. ISBN 3-922660-84-3 . Стр 149-152.
 • Фредерик Д. Тунат: Карл Волмулер: поет и управител на културата; биографија . предвидување, Хамбург 2008, ISBN 978-3-86850-000-4 (за пријателството меѓу фон Стернберг и Карл Волмулер, како и информации за позадината за создавање на Синиот ангел)
 • Александар Хорват, Мајкл Омаста (еди.), Јозеф фон Стернберг. Случај на Лена Смит, Публикации на „Синема музеј“, том 5, Виена 2007, ISBN 978-3-901644-22-1
 1. lt. Filmarchiv Kay Weniger, basierend auf Originaldokumenten 1908 bis 1925