Казабланка (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Казабланка“
409px-Casablanca433.jpg
Постер за оригиналната премиера.
Режисер Мајкл Куртиц
Продуцент Хал Б. Волис
Сценарист Џулиус Епстаин
Филип Епстаин
Хауард Кох
Настапуваат Хемфри Богарт
Ингрид Бергман
Пол Хенрајд
Клод Рејнс
Конрад Веидт
Музика Хуго В. Фридхофер
Макс Штајнер
Кинематографија Артур Едесон
Монтажа Овен Маркс
Дистрибутер Ворнер брос.
Премиера 26 ноември 1942
Времетраење 102 минути
Држава САД
Јазик Англиски
Буџет $1.039.000

Казабланка (1942) е култен американски филм, чие дејство се одвива во француски-контролираното Мароко, во градот Казабланка за време на Втората светска војна. Режисер на филмот е Мајкл Куртиц а главните улоги ги имаат Хемфри Богарт како Рик Блејн и Ингрид Бергман како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу љубовта и моралноста: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагајќи ѝ нејзе и на нејзиниот сопруг Виктор Ласзло, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против фашистите.

Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал Казабланка да биде нешто повеќе од просечно; [1] Тој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, „Казабланка“ освои три оскари во 1943, вклучувајќи Оскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано се рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.

Популарност[уреди | уреди извор]

Големината на филмот се гледа во големиот број награди кои ова ремек дело ги има освоено. Меѓу нив се, 8 номинации за Оскар од кои освојува три: најдобар филм, најдобра режија и најдобро сценарио.

Во 1999 застанува на 2 место, е пред него само "Граѓанинот Кејн", на топ 100 листата на Американскиот Филмски Институт. Во 2007 на оваа листа "Казабланка" се наоѓа на третото место. Пред него се "Граѓанинот Кејн" на прво и "Кум" на второ место како најдобри филмови на сите времиња.

Во 2006 година сценариото на "Казабланка" во категорија на 101 сценарио, избрано е како најдобро за сценарио на сите времиња.

Репликата од филмот "Play it Sam, play "As Time Goes By"", се наоѓа на 28 место на Топ 100 реплики на сите времиња избрани од Американскиот Филмски Институт.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]