Сабрина

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Sabrina“
Sabrina1954.png
ДВД обвивка
РежисерБили Вајлдер
ПродуцентБили Вајлдер
СценаристСемјуел Тејлор (претстава)
Били Вајлдер
Ернест Леман
Главни улогиХемфри Богарт
Одри Хепберн
Вилијам Холден
МузикаФредерик Холандер
КинематографијаЧарлс Ланг
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера9 септември 1954 (Лондонска премиера)
Времетраење113 минути
ДржаваСАД САД
ЈазикАнглиски

Сабрина е филм од 1954 година режиран од Били Вајлдер. Во главните улоги се појавуваат Хемфри Богарт, Одри Хепберн и Вилијам Холден.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Сабрина Ферчајлд (Хепберн) е младата ќерка на семејниот возач на семејството Лараби, Томас (Џон Вилијамс) и е вљубена во Дејвид Лараби (Холден) целиот нејзин живот. Дејвид пак, е мрзлив плејбој, луд за жени, кој никогаш не ја забележува Сабрина. Откако Сабрина посетува кулинарска школа во Париз, се враќа како многу привлечна и софистицирана жена и Дејвид веднаш е привлечен од неа. Линус (Богарт), Дејвидовиот брат кој е зависник од работа, го забележува ова и е уплашен дека венчавката на брат му со една многу богата жена што наскоро треба да се случи може да биде загрозена. А ако венчавката се откаже, тогаш отпаѓа и големата зделка со нејзиното семејство. Така, Линус се обидува да ја заведе Сабрина, но во текот на овој процес чија единствена цел е да ја одвои од брат му, тој се вљубува во неа.

"La vie en rose"[уреди | уреди извор]

Во овој филм, Хепберн ја пее "La vie en rose" што во превод од француски значи "Живот во розово", најпознатата песна на француската пејачка Едит Пјаф. Мигот кога ја пее е непосредно по нејзиното враќање од Париз кога нејзиниот живот навистина станува порозов.

Зад сцената[уреди | уреди извор]

Одри Хепберн во Сабрина

Кери Грант бил првобитно повикан да ја игра улогата на Линус, но поради неговиот згуснат распоред, Хемфри Богарт ја наследил истата.

Во текот на продукцијата на филмот, Хепберн и Холден биле дел од една кратка, но страсна и медиумски покриена афера. Богарт пак се жалел дека на Одри ѝ се потребни многу снимања за да го изведе правилно својот дијалог, пред сè како плод на нејзиното неискуство. А сепак, како што подоцна се дознава, однесувањето на Богарт спрема Хепберн било многу подобро во споредба со неговото однесување спрема останатите холивудски ѕвезди.

Иако Едит Хед за костумите во филмот добил „Оскар“, всушност, најголем дел од фустаните се создадени од страна на Хуберт де Живанши и избрани од самата Одри Хепберн. Од овој филм започнува нивната долгогодишна соработка.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Одри Хепберн и Вилијам Холден во Сабрина

Сабрина е номиниран за шест оскари.

Освоени:

Важни Номинации:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]