Шарада (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Шарада“
Charade movieposter.jpg
Оригинален филмски постер
Режисер Стенли Донен
Продуцент Стенли Донен
Настапуваат Кери Грант
Одри Хепберн
Волтер Матау
Џејмс Кобурн
Џорџ Кенеди
Музика Хенри Манчини
Кинематографија Чарлс Ланг
Дистрибутер Universal Pictures
Премиера  САД 5 декември 1963
Времетраење 113 минути
Држава  САД
Јазик Англиски

Шарада е филм од 1963 година режиран од Стенли Донен. Во главните улоги се појавуваат Кери Грант и Одри Хепберн. Жанровски, се простира во три категории: трилер, романса и комедија.

Филмот е значаен по своето сценарио, особено по умните дијалози меѓу Грант и Хепберн, по локацијата (Париз), по музиката на Хенри Манчини, како и по анимираниот наслов на Морис Бајндер.

Филмот често е ословуван со титулата „најдобриот хичкоковски филм што Хичкок го нема направено“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: