Смешно лице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Смешно лице“
Funny Face 1957.jpg
Оригиналниот постер од 1957
Режисер Стенли Донен
Продуцент Роџер Еденс
Сценарист Леонард Герше
Настапуваат Одри Хепберн,
Фред Естер,
Кеј Томпсон,
Мајкл Оклер,
Роберт Флеминг
Музика конечна верзија на
Адолф Дојч
со песни на
Џорџ Гершвин
Ајра Гершвин
Кинематографија Реј Џун
Дистрибутер Paramount Pictures
Премиера 13 февруари 1957
Времетраење 103 минути
Држава САД Соединети Американски Држави
Јазик Англиски
Буџет околу $3,000,000

Смешно лице е американски мјузикл од 1957 година со песни превземени од истоимената театарска претстава од 1927 година на Џорџ Гершвин и Ајра Гершвин. Во него глуми Одри Хепберн како Џо, срамежлива работничка во книжарница и филозофка-аматерка, која ја открива познат професионален фотограф (го игра Фред Естер). За кратко време, таа ќе се најде на важна модна манифестација во Париз, каде процветува љубовна афера меѓу двајцата главни актери. Фабулата на филмот драстично се разликува од онаа на претставата, без разлика што голем дел од песните се задржани.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]