Прејди на содржината

Празник во Рим

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Празник во Рим“
Промотивен постер за филмот
РежисерВилијам Вајлер
ПродуцентВилијам Вајлер
СценаристДалтон Трамбо (приказна)
Јан МекЛелан Хантер и Џон Дајтон (сценарио)
Главни улогиГрегори Пек
Одри Хепберн
Еди Алберт [1]
МузикаЏорџ Орик
Виктор Јанг
КинематографијаХенри Алекан
Франц Планер
МонтажаРоберт Свинк
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера27 август 1953
Времетраење118 минути
ЗемјаСАД САД
ЈазикАнглиски
Буџет$1,500,000 (про.)

Празник во Рим е романтична комедија од 1953 година која ја раскажува приказната за една млада принцеза што при една службена посета во Рим побегнува и се спријателува со еден циничен американски новинар кој отпрво од новото познанство бара само спектакуларна приказна, но со тек на време сфаќа дека се заљубил во неа.

Во филмот Празник во Рим американската публика за првпат ја запознава Одри Хепберн, англиска глумица со белгиско потекло, која за улогата во овој филм ќе добие и оскар за најдобра женска улога. Покрај Одри Хепберн, во главните улоги се појавуваат и Грегори Пек и Еди Алберт.

Освоени награди

[уреди | уреди извор]

Номинации

[уреди | уреди извор]
  1. Writers Guild of America (December 19, 2011). „WGA Restores Blacklisted Writer Dalton Trumbo's Screen Credit On 'Roman Holiday'. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот December 19, 2011. Посетено на December 19, 2011.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]