Мојата убава дама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Мојата убава дама“
My fair lady poster.jpg
Оригинален филмски постер
РежисерЏорџ Кјукор
СценаристАлан Џеј Лернер
Џорџ Бернард Шо
НастапуваатОдри Хепберн
Рекс Харисон
Стенли Холовеј
МузикаФредерик Лов
КинематографијаХери Стредлинг Ср.
ДистрибутерWarner Bros. (оригинал)
20th Century Fox (1992)
Премиера САД 21 октомври 1964 (премиера)
Австралија Австралија 9 декември 1964 (премиера)
Обединето Кралство Обединето Кралство 21 јануари 1965
Времетраење170 минути
ЈазикАнглиски

Мојата убава дама е оскаровец од 1964 година, адаптација на истоимениот театарски мјузикл, кој пак е заснован врз драмата Пигмалион од Џорџ Бернард Шо. Филмот е режиран од Џорџ Кјукор и во него глумат Одри Хепберн и Рекс Харисон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: