Амадеус

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Амадеус“
Amadeusmov.jpg
Постер
РежисерМилош Форман
ПродуцентСаул Саенз
СценаристПитер Шефер
Главни улогиФ. Муреј Абрам
Том Халс
Елизабет Бериџ
МузикаВолфганг Амадеус Моцарт
Антонио Салиери
КинематографијаМирослав Ондржичек
МонтажаМајкл Чендлер
Премиерасептември 19 1984 (1984-09-19)
Времетраење161 минута
ДржаваПредлошка:Film US
ЈазикEnglish
Буџет18.000.000 долари
Бруто заработка51.973.029 долари

Амадеус“ е историски филм снимен во 1984 во режија на Милош Форман и сценарио на Питер Шефер. Филмот е адаптација на истоимената театарска претстава на Шефер, во која се раскажува за наводното соперништво помеѓу Волфганг Амадеус Моцарт и Антонио Салиери, двајца композитори кои живееле во Виена, Австрија, во втората половина на XVIII век.

„Амадеус“ беше номиниран за вкупно 53 награди од кои освои 40, меѓу кои и осум Оскари (вклучувајќи и Оскар за најдобар филм), четири БАФТА награди, четири Златни глобуси и една од Режисерското здружение на Америка. Во 1998, Американскиот филмски институт го рангираше филмот на 53-тото место на листата „100 години... 100 филмови“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}