Оливер!

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Оливер!“
Филмскиот плакат
РежисерКерол Рид
ПродуцентЏон Вулф
СценаристВернон Харис
Главни улогиМарк Лестер
Рон Муди
Шани Валис
Оливер Рид
Џеј Вајлд
Хари Сикомби
Пеги Маунт
Ленард Роситер
Хилда Бејкер
МузикаЏони Грин
Ерик Роџерс
Она Вајт
КинематографијаОсвалд Морис
МонтажаРалф Кемплен
Студио„Romulus Films“
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера26 септември, 1968 (ОК)
Времетраење153 минути
Земја Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$10 милиони
Бруто заработка$77.402.877

Оливер! е британски музички филм од 1968, режиран од Керол Рид. Филмот е заснован на музичката претстава „Оливер!“, а сценариото било напишано од Вернон Харис.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>