Полноќен каубој

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Полноќен каубој“
Полноќен каубој - плакат.gif
Филмскиот плакат
РежисерЏон Шлисинџер
ПродуцентЏером Хелмен
Главни улогиДастин Хофман
Џон Војт
Силвија Мајлс
МузикаЏон Бери
КинематографијаАдам Холендер
МонтажаХју Робертсон
ДистрибутерUnited Artists
Премиерамај 25 1969 (1969-05-25)
Времетраење113 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$3.6 милиони
Бруто заработка$44.785.053[1]

Полноќен каубој е американски драма филм од 1969 заснован на истоимениот роман на Џејмс Лио Херлихај од 1965. Сценариото било напишано од Валдо Солт, режиран бил од Џон Шлисинџер, а главните улоги ги толкуваат Дастин Хофман и Џон Војт.

„Полноќен каубој“ освоил три оскари: оскар за најдобар филм, најдобар режисер и најдобро адаптирано сценарио.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бокс Офис информации за „Полноќен каубој". „Box Office Mojo“. Посетено на 26 февруари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: