Кавалкада

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Кавалкада“
Кавалкада - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерФренк Лојд
ПродуцентФренк Лојд
Винфилд Р. Шихан
СценаристРеџиналд Беркли
Соња Ливиен
Засновано на претстава од Ноел Кауард
Главни улогиДијана Винијард
Клив Брук
Уна Оконор
Херберт Мјундин
МузикаПитер Брунели
Луис Де Франческо
Артур Ланж
Џ. С. Замекник
КинематографијаЕрнст ПалмерErnest Palmer
МонтажаМаргарет Кленси
ДистрибутерFox Film Corporation
Премиерааприл 15 1933 (1933-04-15)
Времетраење110 минути
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$1,180,280
Бруто заработка$8,000,000 (низ цев свет)

Кавалкада е американски драма филм од 1933, режиран од Френк Лојд. Сценариото од Реџиналд Беркли и Соња Ливиен било направено врз основа на претставата „Кавалкаде“ на Ноел Кауард од 1931 година.


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}