Марти

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Марти“
Марти - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерДилберт Мен
ПродуцентХаролд Хешт
Бурт Ланчестер
Главни улогиЕрнест Борџнајн
Бетси Блер
Џо Мантел
Френк Сјутон
Керен Стил
Истер Минкиоти
Августа Сиоли
МузикаРој Веб
КинематографијаЏозеф Лашел
ДистрибутерUnited Artists
Премиерааприл 11 1955 (1955-04-11)
Времетраење94 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$343,000
Бруто заработка$2,000,000 (US)[1]

Марти е американски филм од 1955, режиран од Дилберт Мен. Сценариото било напишано од Педи Чаевски, односно проширено од неговиот истоимен телевизиски филм од 1953. Во главните улоги на филмот глумат Ернест Борџнајн и Бетси Блер. Покрај оскарот за најдобар филм, филмот имал голем успех и на светско ниво, постанувајќи втор американски филм кој освоил Златна Палма на Канскиот филмски фестивал. „Марти“ и „Изгубен викенд“ (1945) се единствените филмови кои ги освоиле најпрестижните награда на овие две организации.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Топ Бокс Офис Хитови во 1955, 25 јануари 1956

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}