В гроб ништо не носиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„В гроб ништо не носиш“
В гроб ништо не носиш - плакат.gif
Филмскиот плакат
РежисерФренк Капра
ПродуцентФренк Капра
НастапуваатЏин Артур
Лајонел Беримор
Џејмс Стјуарт
Едвард Арнолд
МузикаДимитри Тимкин
Миша Бекаленикоф (без заслуга)
Бен Окленд (без заслуга)
КинематографијаЏозеф Вокер
МонтажаЏин Хевлик
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиераавгуст 23 1938 (1938-08-23)
Времетраење126 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$1,644,736 (проц.)
Бруто заработкаРенти:
$2,137,575 (САД)
$5,295,526 (свет)
Џејмс Стјуарт и Џин Артур

В гроб ништо не носиш е американски филм од 1938, адаптиран од истоимената претстава, добитничка на пулицерова награда за драма, од Џорџ С. Кофман и Мос Харт.[1] Актерската екипа ги вклучува Џејмс Стјуарт, Џин Артур, Лајонел Беримор и Едвард Арнолд.

Овој филм добил два оскари од вкупно седум номинации, односно оскарите за најдобар филм и оскарот за најдобар режисер за Френк Капра. Ова бил третиот освоен оскар за најдобар филм на Капра во само пет години, односно оскар по оскарите од 1934 за филмот „Се случи една вечер“ и филмот од 1936 „Г-дин Дидс оди во град[2]


Наводи[уреди | уреди извор]