Прекрасен ум

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Прекрасен ум“
РежисерРон Хауард
ПродуцентБрајан Грејзер
Рон Хауард
СценаристСилвија Насар (book),
Акива Голдсмен
Главни улогиРасел Кроу
Џенифер Конели
Ед Харис
Пол Бетани
МузикаЏејмс Хорнер
КинематографијаРоџер Дејкинс
МонтажаДаниел Хенли
Мајк Хил
ДистрибутерUniversal Pictures (Домашно)
DreamWorks SKG (Интернационално)
Премиера27 декември 2001
Времетраење135 мин
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$60,000,000 долари
Бруто заработка313,542,340 долари (на светско ниво)

Прекрасен ум е биографски филм од 2001 година, за математичарот и нобеловец Џон Неш. Филмот беше режиран од Рон Хауард и напишан од Акива Голдсмен. Филмот е заснован на истоимениот бестселер од Силвија Насар. Главните улоги ги толкуваат Расел Кроу, Џенифер Конели, Ед Харис и Пол Бетани.[1]

Приказната започнува во раните години на животот на Неш во универзитетот Принстон. Тој создава оригинална идеја која ќе биде револуција во полето на математиката. Но, уште на почетокот, Неш покажува дека страда од параноична шизофренија и со болка гледа како лошо тоа влијае врз неговата сопруга и пријатели.[2]

Филмот беше премиерно прикажан во кино-салите во САД на 21 декември 2001 и беше добро-прифатен од страна на критиката, заработувајќи преку 300 милиони долари на светско ниво, а доби и четири „Оскари“, вклучувајќи го и оној за најдобар филм. Но, доби и неколку критики за неточно прикажување на некои аспекти од животот на Неш.

Наводи[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>