Фатална несреќа (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фатална несреќа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Фатална несреќа“
Фатална несреќа - Плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Пол Хеџис
Продуцент Пол Хеџис
Марк Р. Харис
Роберт Мореско
Дон Чидли
Боб Јари
Кети Шулмен
Настапуваат Сандра Булок
Дон Чедли
Мет Дилон
Џенифер Еспозито
Брендан Фрејзер
Теренс Хауард
Крис „Лудакрис“ Бриџис
Тенди Њутон
Рајан Филипе
Ларенз Тејт
Мајкл Пена
Музика Марк Ишам
Кинематографија Мајкл Мјуро
Монтажа Хјуџис Винборн
Студио „ApolloProScreen GmbH & Co“
„Harris Company“
„BlackFriar's Bridge“
„Bull's Eye Entertainment“
„Yari Film Group“
„DEJ Productions“
ДистрибутерLionsgate“ (САД)
Pathé“ (ОК)
Премиера 10 септември, 2004
(ИФФТ)
6 мај, 2004
(САД)
Времетраење 112 минути
Држава  САД
ГерманијаГерманија
Јазик Англиски
Буџет $7 милиони
Бруто заработка $98.410.061

Фатална несреќа е американски драма филм од 2004, режиран, продуциран и ко-напишан од Пол Хеџис. Во филмот се обработува начинот на одразување на расистичките и социјалните тензии во Лос Анџелес, Калифорнија. Според едно интервју со Пол Хеџис, филмот му бил инспирација од вистински настан, односно бил поврзан со демолирањето на неговото порше во 1991.[1] „Фатална несреќа“ освоил три оскари: оскар за најдобар филм, за најдобро сценарио и за најдобра монтажа.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Фатална несреќа“ ДВД - Commentary Track. 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: