Брендан Фрејзер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брендан Фрејзер
Brendan Fraser by David Shankbone.jpg
Б. Фрејзер, април 2007
Роден(а) Брендан Џејмс Фрејзер
Занимање глумец
Активен 1988–денес
Сопружник Афтон Смит (1998–2007)
Мреж. место http://www.brendanfraser.com

Брендан Џејмс Фрејзер (англиски: Brendan James Fraser[1]; 3 декември 1968, Индијанаполис, Индијана, САД) е канадско-американски глумец[2][3]. Својата слава ја стекнал преку големи филмски проекти како Мумија, Несреќа, Патување до центарот на земјата и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brendan Fraser's Looney Adventure“. CBS. 13 ноември, 2003. http://www.cbsnews.com/stories/2003/11/12/earlyshow/leisure/celebspot/main583274.shtml. посет. 24 август 2008 г. 
  2. „2006 Inductees – Brendan Fraser“. Canada's Walk of Fame. 2006. http://www.canadaswalkoffame.com/inductee/brendan-fraser. посет. 24 август 2008 г. 
  3. Beale, Lewis. „In The Know Brendan Up To Buff In 'Gods And Monsters'“, NY Daily News, 1 ноември, 1998 (посет. 8 август 2008 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]