Леонардо ди Каприо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонардо ди Каприо
Leonardo DiCaprio
Леонардо ди Каприо во 2008 година
Роден(а)Leonardo Wilhelm DiCaprio
11 ноември 1974
Лос Анџелес, САД
Занимањеглумец, режисер
Активен1989–денес
Мреж. местоhttp://www.leonardodicaprio.com/

Леонардо ди Каприо (англиски: Leonardo DiCaprio; роден на 11 ноември 1974[1]) — американски глумец и кинорежисер. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и „Оскар“ за главна машка улога во „The Revenant“, „Златен глобус“ за најдобар глумец, за неговиот настап во „Авијатичар“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Леонардо ди Каприо е роден во Лос Анџелес, како единствено дете на Џорд ди Каприо и Ирмалин Иденбиркин. Тој бил крстен според Леонардо да Винчи.[2]. Неговите родители се разведиле кога тој бил на возраст од една година.

Во декември 2014 година, магазинот „Пипл“ објавил дека Леонардо ди Каприо ја прекинал едногодишната врска со германската манекенка Тони Гарн. Тие започнале да се гледаат во мај 2013 година, но никогаш не се појавиле заедно на црвениот тепих.[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Својата кариера како глумец ја започнал уште како дете, учествувајќи и снимајќи на голем број телевизиски реклами и неколку серии. Својот прв поголем успех го доживеал во филмот „Што го јаде Гилберт Грејп (What's Eating Gilbert Grape)“ во 1993 година, во кој глумел заедно со Џони Деп. Уште тогаш бил забележан од страна на големите филмски продуценти, по што бил номиниран за наградата „Оскар“. Својот подем Леонардо го доживеал со учеството во филмот Титаник во 1997 година, за кој ја добил наградата „Златен глобус“.

Филмски улоги[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога Забелешка
1991 Critters 3 Џош
1992 Poison Ајви Guy
1993 This Boy's Life Tobias "Toby" Wolff
What's Eating Gilbert Grape Arnie Grape Chicago Film Critics Association Award for Emerging Actor
National Board of Review Award for Best Supporting Actor
Nominated — Academy Award for Best Supporting Actor
Nominated — Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture
1994 The Foot Shooting Party
1995 Брзи и мртви (The Quick and the Dead) Fee Herod, "The Kid"
The Basketball Diaries Jim Carroll
Total Eclipse Arthur Rimbaud
1996 Romeo + Juliet Romeo Montague Blockbuster Entertainment Award for Favorite Actor - Romance
Silver Bear for Best Actor
Nominated — MTV Movie Award for Best On-Screen Duo shared with Claire Danes
Nominated — MTV Movie Award for Best Kiss shared with Claire Danes
Nominated — MTV Movie Award for Best Performance
Собата на Марвин (Marvin's Room) Хенк (Hank) Chlotrudis Award for Best Supporting Actor
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Cast - Motion Picture
1997 Титаник (Titanic) Џек Досон (Jack Dawson) Blockbuster Entertainment Award for Favorite Actor - Drama
MTV Movie Award for Best Performance
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — MTV Movie Award for Best On-Screen Duo shared with Kate Winslet
Nominated — MTV Movie Award for Best Kiss shared with Kate Winslet
Nominated — Satellite Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
11 награди „Оскар“
1998 The Man in the Iron Mask King Louis XIV/Philippe
Celebrity Brandon Darrow Nominated — Teen Choice Award for Choice Hissy Fit — Film
2000 The Beach Richard Nominated — Teen Choice Award for Choice Actor — Film
Nominated — Teen Choice Award for Choice Chemistry shared with Virginie Ledoyen
2001 Don's Plum Derek filmed in 1995 released in 2001
2002 Фати ме ако можеш (Catch Me If You Can) Frank William Abagnale Jr. Teen Choice Award for Choice Movie Liar
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — MTV Movie Award for Best Performance
Бандите на Њујорк (Gangs of New York) Амстердам Валон (Amsterdam Vallon) Nominated — MTV Movie Award for Best Kiss shared with Cameron Diaz
Nominated — Teen Choice Award for Choice Movie Liplock shared with Cameron Diaz
2004 Авијатичарот (The Aviator) Хауард Хјуз (Howard Hughes) Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
MTV Movie Award for Best Performance
Nominated — Academy Award for Best Actor
Nominated — BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — London Film Critics Circle Award for Best Actor
Nominated — Online Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Nominated — Teen Choice Award for Choice Movie Actor — Drama
Nominated — Visual Effects Society Award for Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Visual Effects Film
2006 Blood Diamond Danny Archer Nominated — Academy Award for Best Actor
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Central Ohio Film Critics Association Award for Actor of the Year also for The Departed
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — Satellite Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Nominated — Teen Choice Award for Choice Movie Actor — Drama
Покојните (The Departed) William "Billy" Costigan Jr. Austin Film Critics Association Award for Best Actor
Central Ohio Film Critics Association Award for Best Actor
Irish Film and Television Audience Award for Best International Actor
Gransito Movie Award Best Actor
IOMA Award for Best Actor
National Board of Review Award for Best Cast
Satellite Award for Best Supporting Actor - Motion Picture
Satellite Award for Best Cast – Motion Picture
Nominated — BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Central Ohio Film Critics Association Award for Actor of the Year also for Blood Diamond
Nominated — Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Empire Award for Best Actor
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — Online Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated — People's Choice Award for Best On-Screen Match-Up shared with Matt Damon and Jack Nicholson
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Nominated — Teen Choice Awards - Choice Movie Actor: Drama
2007: четири награди „Оскар“ (најдобар филм, најдобра режија, најдобра монтажа, најдобро сценарио според книга)
„Златен глобус“ за најдобра режија
2007 The 11th Hour Narrator/Producer
2008 Body of Lies Roger Ferris
Револуционерен пат (Revolutionary Road) Френк Вилер (Frank Wheeler) Palm Springs International Film Festival Award for Best Ensemble Performance
Nominated — Detroit Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated — Detroit Film Critics Society Award for Best Cast
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — Houston Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated — Satellite Award for Best Actor - Motion Picture Drama
2010 Островот Шатер (Shutter Island) Едвард „Теди“ Даниелс (Edward Teddy Daniels) IOMA Award for Best Actor
Teen Choice Awards - Choice Movie Actor: Horror/Thriller
Hubble 3D Narrator
Inception Dom Cobb
2013 Волкот од Волстрит (The Wolf of Wall Street) Џордан Белфорт 2014: пет номинации за „Оскар“;
Златен глобус“ за најдобар глумец
четири номинации за „БАФТА
2015 Повратник (The Revenant) Хју Глас (Hugh Glass) 2016: 12 номинации за „Оскар“; добитник на три „Оскари“ (најдобра режија, најдобар гумец и најдобра фотографија)
три награди „Златен глобус
четири награди „БАФТА[4]

Како продуцент[уреди | уреди извор]

Year Title Notes
2004 The Assassination of Richard Nixon Executive producer
The Aviator Executive producer
2007 The 11th Hour Producer
Gardener of Eden Producer
2008–2010 Greensburg Producer
2009 Orphan Producer

ТВ-серии[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
1990 Parenthood Garry Buckman Nominated — Young Artist Award for Best Young Actor Starring in a Television Series
The New Lassie Young Boy Episode "Livewire"
Santa Barbara Young Mason Capwell Nominated — Young Artist Award for Best Young Actor in a Daytime Series
1991 Roseanne Darlene's Classmate Episode - "Home-Ec"
1991-92 Growing Pains Luke Brower He joined the cast in the last season.
Nominated — Young Artist Award for Best Young Actor Co-starring in a Television Series

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Catalano, Grace (1997). Leonardo DiCaprio: Modern-Day Romeo. New York, New York: Dell Publishing Group. стр. 7–15. ISBN 0-440-22701-1.
  2. „Leonardo DiCaprio - Profile, Latest News, and Related Articles“. Архивирано од изворникот 2006-11-10. Посетено на 2008-10-05.
  3. „Ди Каприо ја прекина врската со супермоделот Гарн“, Дневник, година XVIII, број 5640, петок, 12 декември 2014, стр. 25.
  4. HRT, Povratnik, američki film (пристапено на 21.12.2018)