Брзи и мртви (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Брзи и мртви“
Режисер Сем Раими
Продуцент Џошуа Донен
Патрик Маркеј
Ален Шапиро
Сценарист Симон Мур
Настапуваат Шерон Стоун
Џин Хекман
Расел Кроу
Леонардо ди Каприо
Музика Алан Силвестри
Кинематографија Данте Спиноти
Монтажа Пиетро Скалиа
Студио Japan Satellite Broadcasting
Дистрибутер TriStar Pictures
Премиера 10 февруари 1995 (1995-02-10)
Времетраење 107 минути
Држава  САД
Јазик Англиски јазик
Буџет $35 милиони[1]
Бруто заработка $18.6 милиони[2]

Брзи и мртви (англиски: The Quick and the Dead) - американски вестерн филм од 1995 година во режија на Сем Раими. Главните улоги ги играат: Шерон Стоун, Џин Хекман, Расел Кроу и Леонардо ди Каприо.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се случува во 1878 година. Во малото место Редемптон пристигнува таинствената револверашка Елен. Во меѓувреме се одвиваат подготовките и пријавувањето за револверашкиот натпревар, а таа е дојдена токму за таа цел.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John Kenneth Muir (2004). The Unseen Force: The Films of Sam Raimi. New York City: Applause: Theatre & Cinema Books. стр. 180–189. ISBN 1-55783-607-8. 
  2. „The Quick and the Dead“. Box Office Mojo. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=quickandthedead.htm. посет. 10 април 2011 г. 
  3. „Брзи и мртви“, Антена, број 872, 13.3.2015, стр. 14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]